Otomasyon

Otomasyon :Otomasyon kavramının temel modeli İnsan vücudu ve davranışlarıdır. Doğal otomasyon olarak tanımlanan bu Otomatik kontrol sistemi esas alınarak gerçekleştirilen ve bilimsel çalışmalar başta olmak üzere endüstrinin her alanında ve farklı amaçlarla yapılan ileri teknolojiye dayalı elektro mekanik sistem tasarımları, yapay otomasyon sistemleri olarak tanımlanabilir.
Kısaca,yapay otomasyon insan vücudunun davranışlarından esinlenerek ortaya çıkmış gerekli kontrollerin otomatikleştirmesi kavramıdır ve işleyen her mekanizmanın insanın müdahalesine gerek kalmadan işlevlerini yerine getirebilmesidir.Otomasyon olgusu kendi içerisinde çeşitlilik gösterir. Önceden tümüyle mekanik olarak yapılan kontroller,günümüzde bilgisayar alt yapısıyla bütünleşmiş mekatronik tabanlı hale dönüşmüş ve noktada özellikle yazılımana bileşen haline gelmiş durumdadır.
Kısaca; bir otomasyon sistemi, bir makineyi, hatta bir üretim yada denetim sürecini otomatik hale getirebilen, bunun için esnek ve kolaylık unsurlarını içinde barındıran akıllı bir denetimi uygulanabilir kılan mekatronik sistemlerdi